Šípky – plody růží, které využijete mnoha způsoby


Plody šípků jsou drobné červené nebo oranžové bobule, které si sebou nesou bohatou historii a tradice. Mají v sobě mnoho prospěšných látek, které ovlivňují naše zdraví. Šípky vznikají z květů divoké růže. Tento keř se vyskytuje po celé Evropě, včetně České republiky. Má silnou tradici v lidové medicíně i gastronomii. Plody šípků dozrají na konci léta a sběr probíhá na přelomu září a října. V tomto období jsou plody zralé a mají intenzivní barvu. Plody šípků jsou velmi chutné, ale také výživné. Mají v sobě mnoho vitamínů, hlavně vitamíny C a antioxidanty, které podporují náš imunitní systém.

šípky

Kromě těchto dvou složek obsahují také vitamíny A, K a E. Najdeme v nich také vlákninu, která je potřebná pro dobré trávení. Plody šípků se konzumují v mnoha podobenství. Nejčastěji se zpracovávají do čaje z šípků. Sušené šípky se přelijí vroucí vodou a nechají se louhovat po dobu 10-15 minut. Výsledný čaj je bohatý na vitamín C. Z šípků se dělají také džemy, marmelády anebo se sušené šípky přidávají do smoothie a musli, jako zdroj vitamínů. Jak už jsme zmínili, šípky jsou bohaté na antioxidanty a vitamín C. Jsou také protizánětlivé a mohou vám pomoci v prevenci před řadou onemocnění, jako je nachlazení nebo chřipka.

sušené šípky

Dle studií mohou šípky také podpořit zdraví vašich kloubů a do určité míry zmírňovat příznaky artritidy. Mají také vliv na náš metabolismus. Díky obsahu vlákniny podporují zdravé trávení a přispívají k regulaci cukru v krvi. Proto se šípky doporučují lidem, kteří trpí cukrovkou. Šípkový olej má zase blahodárné účinky na naši pleť, proto se často přidává do kosmetických přípravků určených pro hydrataci či obnovu pleti. Při sběru šípků vybírejte plody, které jsou bez poškození a vypadají zdravě. Po sběru je důležité šípky řádně omýt a odstranit listy a stonky, než je dále zpracujete.